Board and Committees

Officers and Board of Directors 2018/2019

Officers

Immediate Past Chair Howard Dermer
Chair Edward Wiltzer
President Bram Freedman
Vice-Chairs
Gerald Issenman
Harvey Levenson
Secretary Pierre Brosseau
Treasurer Ronny Steinberg
Ad-Hoc
    Mitchell Kendall
    Irwin Kramer, CPA, CA
    Alice Raby
    Gary Wechsler, FCPA, FCA

Board of Directors

Director Emeritus Morton Brownstein, C.M. (deceased)
Sheila Kussner, O.C., O.Q., C.O.M.
Honourary Chairs Richard Dubrovsky
Bernard Stotland, FCPA, FCA
Directors Heather Adelson
Renna Bassal/Sarah Hutman (representing the Auxiliary)
Pierre Brosseau
Bita Cattelan
André B. Charron
Rona Davis
Howard Dermer
Aaron Fima, CPA, CA
Pascale Hasen
Gerald Issenman
George Itzkovitz
Mitchell Kendall
Irwin Kramer, CPA, CA
Albert Labelle
Nan Lassner
Miles Leutner
Harvey Levenson
Elliot Lifson
Christine Marchildon
Ted Matthews, CPA, CA
Suzanne O'Brien (representing Hope & Cope)
Joan Prévost
Alice Raby
Nadie Renaud-Tinker
Brenda Rosenberg
Alan Rossy
Sarah Rubin
Joel Segal
Mark Sherman
Ronny Steinberg
Peter Triassi
Gary Wechsler, FCPA, FCA
Edward Wiltzer
Heleena Wiltzer

Executive Committee

Immediate Past Chair Howard Dermer
Chair Edward Wiltzer
Vice Chairs Gerald Issenman
Harvey Levenson
Secretary Pierre Brosseau
Treasurer Ronny Steinberg
Foundation President and C.E.O. Bram Freedman
Hospital Executive Director Dr. Lawrence Rosenberg
Ad-Hoc (ex-officio) Mitchell Kendall
Irwin Kramer, CPA, CA
Alice Raby
Gary Wechsler, FCPA. FCA
Trustees Jordan Aberman
Marcel Adams
Armand Afilalo
James Alexander
John Alper
Joseph Basmaji
Anne-Marie Bélanger, CPA, CA
William Bell
Lison Benarroch
David Bensadoun
Danielle Bitton
Gabriel Bitton
Ronald Black
Evelyn Bloomfield-Schachter
L. Michael Blumenstein
Garner Bornstein
Perry Britton
Anna Brojde
Claudine Bronfman
Stephen R. Bronfman
Bernice Brownstein
Janis Brownstein
Michael Brownstein
André Bureau
Bobby Ciricillo
Stanley Cons
Steven Cummings, C.M.
Murray Dalfen
Robert Davis
François de Gaspé Beaubien
Lewis Dobrin
Elaine Dubrovsky
Gordon Echenberg
Bina Ellen
Dr. Sheldon Elman
Sam Eltes
Aaron Fish
Michael Flinker
Mortimer Fruchter
James Garfinkle
Brahm Gelfand
Samuel Gewurz
Gail Goldfarb Karp
Beryl Goldman
David Goodman
Morris Goodman
Harold Sonny Gordon
David Granofsky
Sylvie Grégoire
Saryl Gross
Stephen Gross
Diane Proulx Guerrera
Salvatore Guerrera
Pascale Hasen
Thomas O. Hecht
Helaine Herman
Norman Issley
Lynne Kassie
Bruce Kent
Andy Kirstein
Perry Kliot
Max Konigsberg
Avi Krispine
Jean-Alexandre Lambert
Marc Larente
William Lassner
Howard Levine
Ben Levitt
Irwin Litvack
Gerald Litwin
Judy Marmerstein Litwin
Paul Lowenstein
Irving Ludmer
Leonard J. Mendel
Gary Mintz
Jodi Mintz
Steven Mintz
Samuel Minzberg
Terry Minzberg
Claude Morency
Clifford Noonoo
Rory Olson
Paul Ostrov
D. James Papadimitriou
Ross Paperman
Selena Paperman
Barry Pascal
Edward Pascal
Joe Paventi
William Pencer
Maurice Peress
Stanley K. Plotnick
Sol Polachek
Hyman Polansky
Joel Raby
Stephen Rapps
Susan Raymer
Dorothy Reitman, C.M.
Howard Richman
Giuseppe Rizzolo
Nancy Rosenfeld
Larry Rossy
Lyon Sachs
George Sakkas
Giancarlo Salvo
Seymour Samberg
Allan Schouela
Edouard Schouela
Martin Schwartz
Emmelle Segal
E. Stephen Segal
Jeff Segel
Gilles Sénécal
Barry Shapiro
Bernard J. Shapiro, O.C.
Jeff Solomon
Albert Soussan
Manya Stendel
Richard Stern
Howard Stotland
John Swidler
Danny Taran
Irving Teitelbaum
Martin Thibodeau
Steven Victor, CPA, CA
Justin Vineberg
Lillian Vineberg
Robert Vineberg
Neil Weinman
Cindy Weinstein
Edward Glen Weinstein
Jonathan Wener, C.M.
Susan Wener
Peter Yanofsky
Steven Yaphe
Stanley E. Zack
Honourary Trustees Sydney Aptacker
Joe Battat
Aldo D. Bensadoun, O.C., C.Q.
Harry J.F. Bloomfield, Q.C.
Michel Boucher
Douglas Cohen
Joanne Cohen
Nancy Cummings Gold
Senator Marc Gold
Lenore Goldfarb, Ph.D.
Robert Goldfarb
Shirley Goldfarb
The Hon. Yoine Goldstein
Sam Hornstein
The Hon. Pierre Marc Johnson
The Hon. E. Leo Kolber, O.C.
Jeremy H. Reitman
Alvin Cramer Segal, O.C., O.Q.
Vanda Treiser
Sheila Zittrer

Board Committees 2018/2019

Investment and Finance Committee Joel Segal – Chair
Michel Boucher
Bram Freedman (ex-officio)
Normand Grégoire
Fréderic Martel
Allan Schouela
Ronny Steinberg
Edward Witzer (ex-officio)
Audit Committee Aaron Fima, CPA, CA – Chair
Clarence Blatt
Bram Freedman (ex-officio)
Louis Grossbaum, FCPA, FCA
Irwin Kramer, CPA, CA
Jonathan Kuczer
Philip Levi, FCPA, FCA
Miles Leutner
Clifford Noonoo
Ronny Steinberg
Edward Victor, FCPA, FCA
Gary Wechsler, FCPA, FCA
Edward Wiltzer (ex-officio)
Lawrence Yelin
Irwin Zelniker
Governance Committee Howard Levine – Chair
Anne-Marie Bélanger, CPA, CA
Howard Dermer
Bram Freedman (ex-officio)
Sylvie Grégoire
Perry Kliot
Justin Vineberg
Edward Wiltzer (ex-officio)
Strategic Planning Committee To be determined
Human Resources Committee Irwin Kramer, CPA, CA - Chair
Julie Bourbonnais
Howard Dermer
Aaron Fima, CPA, CA
Jodie Zimmerman-Frenkiel
Bram Freedman (ex-officio)
Elise Schroeter
Edward Wiltzer (ex-officio)
Nominating Committee Harvey Levenson – Chair
Pierre Brosseau
Bita Cattelan
Howard Dermer
Bram Freedman (ex-officio)
Gerald Issenman
Alice Raby
Edward Wiltzer (ex-officio)
Grants Committee Irwin Kramer, CPA, CA – Chair
Rona Davis
Howard Dermer
Bram Freedman (ex-officio)
Mitchell Kendall
Harvey Levenson
Ronny Steinberg
Edward Wiltzer (ex-officio)